5.10.2009 00:01

Rodiče 8.AB a 9.AB, toto byste měli vědět...

Základy obchodní korespondence
Informace pro rodiče žáků 8. a 9. tříd

1. Co je to ZOK (základy obchodní korespondence)?

Je to předmět - čistě praktický, ve kterém dostaly vaše děti možnost naučit se psát na klávesnici všemi deseti prsty, hmatovou metodou. Laicky poslepu. Je to mimořádná výhoda na celý život, která se nezapomíná.

2. K čemu jim to bude?

Většina toho, co se naučíme, nás nějakým způsobem obohacuje.
V dnešní době počítačů a notebooků tato dovednost dává našim dětem - budoucím studentům - možnost rychle a efektivně zapsat přednášku nebo přepsat zápis z tabule, aniž bychom se zdržovali "koukáním se" na prsty. Také různé práce (referáty, koncepty, seminární práce...) zvládnou rychleji, pokud nebudou s klávesnicí "zápasit".
I ti, co studovat nepůjdou, budou mít později při shánění pracovních příležitostí výhodu. Počítače jsou dnes všude.

3. Co musí žáci udělat, aby byli v ZOK úspěšní?

Denně 10 minut soustředěně psát (trénovat) zadaná cvičení, s vědomím, že přesnost (bezchybnost) je důležitější než rychlost. Jak se ke cvičením dostat všichni vědí

- dostali písemný návod. Postup: ZSBROK - UČENÍČKO - Základy obchodní korespondence - OBK materiály...


4. Co dělat, když nemáme doma internet, popřípadě počítač?

I na to jsme mysleli.
Pokud nemáte doma internet, musí vaše děti zajít za panem učitelem Pizurem, se kterým problém přenosu programu do vašeho počítače vyřeší.
Pokud nemáte počítač doma vůbec, mohou vaše děti přijít každý den, kromě pátku, do multimediální učebny, kde výuka probíhá. Je otevřena od 13:30 hod.
Je možné se domluvit i na jinou dobu. Iniciativa musí vyjít od dětí. Dnešní doba nahrává těm, kteří jsou individálně iniciativní a sami aktivní.

5. Jak taková hodina vypadá?

Na začátku hodiny se žáci chvíli rozcvičí a pak napíší zkoušku z probrané lekce. Platí, že jednu lekci musí žák zvládnout za jeden týden. (Lekcí je 33 za rok). Pokud první pokus nevýjde, dostávají ještě jeden. Po zápisu výsledků vysvětlíme nové znaky, které žáci pod našim dozorem nacvičují. Snažíme se v hodině kontrolovat každého, řešit problémy s nácvikem, popřípadě navrhnout řešení (nápravné cvičení).

6. Jak hodnotíme žáky?

Tento předmět je velmi dobře hodnotitelný. Hned dva ukazatele můžeme hodnotit. Přesnost a rychlost. Žáci mají nastaveny limity, které hravě splní, pokud budou dodržovat pravidlo 10 minut/denně. (Tzn. 60 úhozů za minutu a přesnost do 0,8, což je pro představu maximálně jedna chyba na tři řádky).
Po napsání zkoušky nahlásí dvě čísla. Prvním je procento přesnosti, druhým je rychlost. Výsledek signalizuje také program sám (zelené pruhy znamenájí OK - červený pruh problém). Zdůrazňuji, že přesnost je důležitější. Rychlost totiž mají všichni téměř "raketovou". Často se v ní "hecují" a zbytečně se předhánějí. 

Stane se, že žák zkoušku nenapíše dobře. Musíme si uvědomit všechny faktory, které na něj působí. (Množství lidí kolem, tréma, nečekané vyrušení, handicap, ...) Jedna zpackaná zkouška neznamená, že nepoznáme z výsledků a pozorování během hodin, jestli žák pracuje nebo ne. I toto se promítá do konečného hodnocení.

7. A co když je někdo nemocný?

Pokud není upoután/á na lůžko, tak může deset minut denně (podle mého názoru i vícekrát) trávit tím, že si zatrénuje. Obvyklé výmluvy na "nedostatek času" jsou hloupé a zbytečné. Deset minut ve dni, který má 24 hodin, najde určitě každý. (Podobné je to i s denním přístupem na ZSBROK) - najít si cca. tři minuty na kouknutí, co je nového, popř. zkontrolovat důležitá upozornění, by měl každý. "Nedostatek času" je jen zastírací manévr pro vlastní neochotu či pohodlnost.

V zásadě probíráme 1 lekci týdně, což je nejpomalejší postup. Někteří už píší svým tempem a zvládnou i více. Jsou mnohem dál. Tito žáci postupují individuálně a mají splněny i další zkoušky.

Nejdůležitější je přestat se vymlouvat "proč to nejde" a překonat lenost, která je  dnešním dětem vlastní.


Mgr. Dagmar Sedláková (8.AB) a Mgr. David Pizur (9.AB)
vyučující předmět základy obchodní korespondence

Fotogalerie:

 
eu
eu
powered by

Radek Vala - Tvorba WWW stránek

 2006-2022